Suplementy to tylko dodatek do zbilansowanej diety !

BCAA

Aminokwasy rozgałęzione, w których w skład wchodzi leucyna, izoleucyna, walina. Na rynku możemy znaleźć dwie formy:

  1. 2:1:1 
  2. 4:1:1

Pokazuje nam to ilukrotnie więcej jest leucyny w stosunku do waliny i izoleucyny.

BCAA

  • Hamuje procesy anaboliczne 
  • redukuje zmęcznie
  • hamuje elementy kataboliczne
  • dobrze wpływa na regenerację 

Nie dawno wyszło badanie, które poruszyło światem. Większość ludzi błędnie interpretując to co napisali badacze, wskazało na to że BCAA nie działa. Plotki które dostarczyli, były brakiem czytania ze zrozumieniem, oraz braku umiejętności tłumaczenia Języka Angielskiego. Badacze napisali, że BCAA nie daje gwarancji działania, a nie że całkowicie nie działa. 

Jak już wcześniej mogliście przeczytać w skład BCAA wchodzi leucyna. Po treningu występuje coś takiego jak próg leucynowy. Wskazuje on jaką dawkę leucyny potrzebuje nasz organizm po treningu. Dla ludzi którzy trenują rekreacyjnie lub wogóle ten próg wynosi od 1,5- 2g. Tę ilość możemy na spokojnie pozyskać z dobrej jakości mięsa, podrobów, owoców morza, białka serwatkowego.

Jeżeli chodzi o osoby zaawansowane sportowo ten próg będzie wyższy wynosi od 3-4g, które możemy dostarczyć właśnie w postaci BCAA i jest to idealna opcja aby zapoczątkować procesy anabolizmu po treningu.  

Izoleucyna działa w procesie syntezy protein który zachodzi w wątrobie i tkance mięśniowej. Pod tym kątem jest silniejsza niż walina, ale słabsza od leucyny. Wszystkie 3 aminokwasy tworzą kompleks BCAA i działają katabolicznie oraz wpływają pozytywnie na regeneracje.

Drugą kwestią będzie system treningu, określimy to na dwa typy

  • Split (Klata-Biceps, Barki-Plecy) próg leucynowy będzie dużo niższy.
  • FBW/Ciężki trening atletyczny/ Treningi w których pracuję prawie każda grupa mięśni bilans progu leucynowego będzie dużo wyższy.

BCAA może być idealną opcją na zwiększenie naszej motywacji oraz odpychanie uczucia zmęczenia podczas długich treningów trwających ponad 1,5 godziny oraz ciężkiej pracy fizycznej/ psychicznej. 

Dawkowanie:

Osoby trenujące rekreacyjnie 1-2g może być odrazu po przebudzeniu.

Osoby uprawiające sport minimum 3x w tygodniu 3-5 g przed i po treningu.

Kiedy: 

Przy treningu siłowym możemy spożyć tylko PO, przy treningu aerobowym( bieganie, sprinty) PRZED i PO. Również PODCZAS treningu można rozłożyć dawkę dzienną która może wynosić od 7-20 g. Jest to uzależnione również od podaży kalorii. Jeżeli jesteś na redukcji może to być dawka ponad 10 g w ciągu dnia, ponieważ wtedy masz większe szanse na występowanie stanów katabolicznych.

Opinie: 

Ogrom badań nad kompleksem EAA i BCAA  potwierdza skuteczność stosowania tych aminokwasów nie tylko przez osoby uprawiające sport.


majer11

Siema Jestem Alan Majerski. Moja strona to mieszanka sportowego życia z zarabianiem w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *